שידוכים – מה זה משיכת הלב?

לקראת החתונה של החברה הטובה שלי

מספר הרב לייב יהודה גרונר:

בחודש שבט תשי”ד, לאחרי כמה פגישות עם מי שדיברו בה נכבדות בעבורי, שאלתי את הרבי האם לסיים את השידוך בשעה טובה ומוצלחת. הרבי נענה ואמר לי: “בנוגע לשידוך, לא אני יכול לעזור לך, לא אביך לא אמך וגם לא השכל – רק לבך! אם יש לך משיכת הלב, תסיים את השידוך בשעה טובה ומוצלחת.

 ומעשה היה בבחור שנפגש עם נערה, ובמהלך הפגישות נכנס ל’יחידות’ לרבי הריי”צ ושאל אם לגמור השידוך בשעה טובה ומוצלחת. הרבי הריי”צ שאלו האם יש לו משיכת הלב אליה או לא. הבחור השיב כי הדבר עדיין אינו ברור לו לגמרי. “אם כן”, השיב הרבי הריי”צ, “תעזוב את ההצעה הזאת ותחפש הצעה אחרת, כי בנוגע לשידוך צריכה להיות משיכת הלב”…

אז מה זה משיכת הלב ?

הגה”ח הרב חיים שלום דייטש ראש כולל צמח צדק בירושלים התייחס באחד משיעוריו האחרונים לשאלה: איזה רמה של משיכת הלב צריך בשידוכין? צפו בקטע וידאו:

הרבי אומר שזה לא בדרך כמו צימאון .  אפילו שעכשיו אין ממש , אבל בן אדם מרגיש שבמשך הזמן זה יגיע למשיכת הלב אמתית…

ועוד קטע וידאו של רב יוסי גינזבורג

לקראת חתונה

הרבי נותן הוראות מדוייקות לחתנים וכלות הבאים בקשרי השידוכים איך להתנהג לפני החתונה בתקופת הפגישות, בקבלת הפנים שללפני החופה, בזמן החופה, בשבעת ימי המשתה של “שבע ברכות” וכו’. כדאי לפרסם דברים אלו ברבים.

מספר הרב לייב יהודה גרונר:

 ביום ט”ז שבט תשי”ד, למחרת בואי בקשרי השידוכין, שאלתי את הרבי איך צריך להתנהג בנוגע לפגישות עם הכלה. השיב הרבי: “מה שפחות יותר טוב. להיפגש לא יותר מפעם אחת בשבוע, ולדבר בטלפון לא יותר מפעם אחת בשבוע”.

 הרבי הוסיף ודיבר בכאב על המצב: “נהייתה פריצות שחתן וכלה מצטלמים יחד לפני החתונה. זוהי פריצות גדולה. עד אחרי החופה אסור להצטלם ביחד, ותפרסם זאת גם לשאר החתנים”.

 בתחילת חודש אלול, שבוע לפני חתונתי, כתבתי לרבי כי הרבי הריי”צ אמר כי בעת ‘קבלת הפנים’ מזמינים גם את רבותינו נשיאנו לחופה, וזאת על ידי אמירת תורתם. ביקשתי אפוא מהרבי, כי למרות שהרבי יהיה מסדר הקידושין שלי, בכל זאת יורני איזה חלק מתורתו לומר בעת קבלת הפנים בתור הזמנה לחתונה.

 על מכתב זה לא קיבלתי תשובה, אבל בשבת ה’אופרופעניש’ אמר הרבי את המאמר ‘לכה דודי’ שנאמר בעת קבלת הפנים שלו בשנת תרפ”ט, והרבי אף הוסיף הוספות.

 ואכן, ב’קבלת הפנים’ שלי אמרתי את המאמר של הרבי הריי”צ ד”ה ‘לכה דודי’ משנת תרפ”ט, ובשלושה מקומות חזרתי על ההוספות שאמר הרבי בשבת שלפני חתונתי.

 כשנכנסתי לרבי למחרת החתונה, שאלני “נו, מה עשית בנוגע למאמר?” אמרתי שחזרתי על המאמר שאמר הרבי הריי”צ והוספתי את הוספותיו של הרבי. הרבי התעניין אלו הוספות והיכן, ופירטתי. ראיתי שביעות רצון על פניו של הרבי. “זייער א גלייכע זאך, בטח ממנו יראו אחרים ויעשו. כדאי לפרסם זה שגם שאר החתנים יעשו כן”.

 יום חופתי היה ביום ט”ו באלול. באותו יום, כמו בכל יום, נכנסתי לחדרו של הרבי במסגרת עבודתי. הרבי תמה ושאל “מה אתה עושה כאן, הלא היום הוא יום חופתך?” השבתי כי זו אכן כוונתי. “אני רוצה עוד זכות לקראת החופה בכך שאשמש את הרבי ביום זה”. הרבי הורה לי לסיים את העניינים שבטיפולי “ואחר כך תצא ותאמר תהלים, כי חותני הרבי אמר לי ביום חופתי, שהחתן והכלה צריכים לנצל כל רגע ביום חופתם באמירת תהלים, ואין הכוונה רק לגמור התהלים פעם אחת, אלא אם גומרים את התהלים ונשאר עוד זמן, להתחילו עוד הפעם. בטח תבקש מישהו שימסור זאת גם לכלה”…

 שאלתי את הרבי לגבי השמירה הנהוגה על החתן והכלה בשבוע ה’שבע ברכות’, כאשר עליהם ללכת עם ליווי – האם הכוונה רק כשכל אחד מהם הולך לבדו, או גם כשהחתן והכלה הולכים יחד? הרבי השיב “גם כשהולכים יחד”, והסביר: “הרי הם דומים למלך ומלכה – האם ראית שמלך ומלכה גם כשהולכים יחד הם הולכים בלי מלווים?”…

לכל התכנים בנושא “שידוכים” לפי מנהגי חב”ד מתוך ספר של הרב דב טברדוביץ “בנין עדי עד”

2 Replies to “שידוכים – מה זה משיכת הלב?”

 1. ב”ה
  אידהל’ה איזה מאמר נפלא , מקצועי ומקסים !!!

  כולכך חשוב שהמחכים לזיווג יבינו את מושג משיכת הלב …
  תודה רבה רבה!!! ותמשיכי בעשייה הנפלאה שלך באתר !!!

  :heart: :rose: :good: :good: :good:

  • תודה, אילנה יקרה!
   שיהיה לכל הכלות במזל טוב !!!
   המאמר הבא בעז”ה יהיה על העניין של משפיע חסידי.
   בשורות טובות ! :heart:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*