פרשת בא – “דבש” מלכות

969 צפיות

מצגת שבועית של “דבש מלכות” פרשת בא – טעימת “דבש” קטנה של דבר מלכות.

עיבוד מתוך תרגום מאידיש של שיחת הרבי מליובאוויטש מה”מ

לע”נ אבי מורי

ר’ אברהם בן-ציון בן ר’ מרדכי הכ”מ

דבר והיפוכו

פרשת השבוע, בה מסופר על גאולת מצרים (שהיא הפתיחה לכל הגאולות), נפתחת בצווי ה’ למשה: “בא אל פרעה”. זהו גם שמה של הפרשה: ‘בא’. כידוע שם הפרשה מורה על תוכנה, ולכאורה השם ‘בא’ הפכי לגמרי לעניין יציאת מצרים, שכן – עצם הצורך של משה לבא אל פרעה מלמד שמשה נזקק לפרעה, השליט החזק, זאת לעומת גאולת מצרים שעניינה ביטול התוקף של פרעה. כמו כן, נשאלת השאלה מכיוון שכל עניין בתורה הוא נצחי ויש בו הוראה לכל הדורות, אם כן – מהי ההוראה שאנו  למדים היום מ”בא אל פרעה” – אחרי שכבר ביטלו וניצחו את פרעה מלך מצרים?
אלא שלכל עניין בעולם, גם עניין שהוא היפך הטוב והקדושה, יש שורש – למעלה בקדושה, ושורש קדוש זה הוא האמת שלו. אלא שאחרי השתלשלות ארוכה וצמצומים רבים נברא למטה בעולם הזה דבר שהוא היפך הקדושה.
גם לפרעה יש שורש בקדושה, שורש נעלה ביותר: דרגה בה ‘התגלות’ האלוקות היא הנעלית ביותר, גילוי כל האורות האלוקיים, ואופן הגילוי הוא ‘פרוע’ (ומכאן בא השם ‘פרעה’) – כלומר: בלי סדר, ללא הגבלות כל שהן. גילוי שבא מ’עצמותו’ של הקב”ה ומבטא את מהותו הבלתי מוגבלת לגמרי.
מזה משתלשל בעולם פרעה – מלך תקיף ביותר, והניצחון עליו הוא שבירת ה’קליפה’ (הטומאה) – שמנסה למנוע את יציאת מצרים (=הגאולה) בשלמות.

לקריאת המשך המאמר  ולהורדה:

להורדה

כדי  לראות את המצגת בצורה מקורית תלחצי על הקישור הבא:

להורדה

One Reply to “פרשת בא – “דבש” מלכות”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*