שלבים בהדפסת ספר התניא

…המשך הספר של נחמה גנוט “מודעות עצמית – תניא”

ספר התניא הודפס בכמה שלבים

בפעם הראשונה הודפס בשנת תקנ”ז, וכלל  שני חלקים בלבד.

חלק ראשון: ספר של בינונים.

חלק שני : חינוך קטן ושער היחוד והאמונה.

חלק שלישי: אגרת התשובה, הודפס רק שנתיים מאוחר יותר בשנת תקנ”ט.

חלק רביעי: אגרת הקודש חמש עשרה שנה מאוחר יותר בשנת תקע”ד, כשנה לאחר הסתלקותו.

חלק חמישי : קונטרס אחרון, צורף על ידי בניו של אדמו”ר הזקן, ובראשם אדמו”ר האמצעי, בשלב מאוחר עוד יותר, בני האדמו”ר הסבירו את הצורך לכרוך את כל החלקים יחדיו בכך, שדברי תורה, ” עניים במקום אחד ועשירים במקום אחר”, שמשמעות הדבר הוא, שכל ספר  משלים את הספרים השנים, ולכן ביקשו, שמעתה יודפס הספר אך ורק בהרכב המלא. ובכך הפך ספר התניא, התורה שבכתב של תורת החסידות, לחומש המורכב, מחמישה ספרים, אותו אנו לומדים ומסיימים בכל שנה.

הקדמת המלקט

בהקדמת המלקט, כותב אדמו”ר הזקן, כיצד נרקם הספר. הספר נוצר בעקבות פניותהם של חסידים ויהודים רבים, בבקשה להדרכה בעניני עבודת ה’. אדמו”ר הזקן מציין את המעלה הגדולה, שישנה בהדרכה אישית, פנים אל פנים, ואת הקושי הגדול, ואפילו החוסר יכולת, להחליף הדרכה כזאת באמצעות כתיבה בספר, מכיון שאנשים שונים במהותם, בשורש נשמתם בתפקידם בעולם, וגם ביכולת הבנתם השכלית.

אך למרות זאת אדמו”ר הזקן מבטיח שבספר זה ניתן למצוא תשובות לכל השאלות, הספר נכתב על סמך הכרותו האישית עם חסידיו, הוא מתאים לכל אחד, וכל אחד יכול למצוא בו מרגוע לנפשו.

בנוסף לכך מינה אדמו”ר הזקן משפיעים בכל מקום, שילמדו וידריכו בספר התניא, את אלא שקשה להם, למצוא את התשובות בכוחות עצמם, והזהיר את אותם משפיעים, שלא ינהגו, בענווה של שקר, ויעזרו ליהודים נוספים, ובזכות כך, מובטח להם “שיאיר עיני שניהם ה'”

להתחלת הלימוד

(Visited 4 times, 1 visits today)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*