פרשת חיי שרה – “דבש” מלכות

מצגת שבועית של “דבש מלכות” פרשת חיי שרה  – טעימת “דבש” קטנה של דבר מלכות.

עיבוד מתוך תרגום מאידיש של שיחת הרבי מליובאוויטש מה”מ

שדכן או שליח?

בפרשתנו מסופר על השליחות הראשונה בתורה: אברהם אבינו שולח את אליעזר עבדו למצוא כלה לבנו יצחק. יש הגדרה הלכתית למושג “שליח”: שליח יכול למשל לקדש אישה עבור שולחו, והאשה אכן נחשבת מקודשת מבחינה הלכתית, שכן “שלוחו של אדם כמותו”. הרי הוא חלק שלו ממש, ובטל אליו לחלוטין.
השאלה היא האם אליעזר היה כאן רק שדכן שזה אדם העושה טובה לחברו, מציע לו הצעות מתאימות, אך אינו יכול לשמש כבא כוחו ממש, ואין לו את התוקף ההלכתי שהזכרנו קודם, או שאליעזר היה שליח לקידושין ממש. לכאורה, מכיוון שעל אליעזר היה לעשות כל מיני השתדלויות בעצמו: להתפלל, לעשות סימנים, לחפש הרי עליו להפעיל יזמה עצמית. הוא לא קיבל הוראות מלאות ומפורטות לכל מצב! אם כן הרי הוא לכאורה בגדר שדכן שמפעיל יזמה עצמית.
אולם אנו הרי יודעים שאליעזר היה עבדו של אברהם, זקן ביתו הוא היה בטל אליו לחלוטין. ולא רק זאת, אלא שבנושא ספציפי זה יש לנו עוד 2 הוכחות: אברהם השביעו לפני יציאתו לשליחות, שיקיים בדיוק את ההוראות שנתן לו אברהם, כלומר: הוא פועל בדרגה של שליח בלבד ולא חפשי לעשות כרצונו. וכן: אברהם נתן לאליעזר שטר בו הוא מקנה את כל רכושו כולו ליצחק )זאת במטרה שהורי הבחורה שימצא יתלהבו למסור את ביתם לידו ככלה ליצחק(. אם אליעזר אינו שליח שבטל למשלחו כיצד ניתן למסור בידו שטר כזה?! הלא הוא יכול לעשות בו כרצונו! למשל לקרוע אותו וכו’. אם כן ברור שאליעזר אכן היה שליח ולא רק שדכן.

לקריאת המאמר ולהורדה:

להורדה

כדי לראות את המצגת בצורה מקורית תלחצי על הקישור הבא:

להורדה

 

לזכות
שיינא בת בתחן אלישביץ
לאורך ימים ושנים טובות מתוך בריאות, שמחה והצלחה
שתגדל להיות בת חסידית לנח”ר הרבי שליט”א הוריה וכל סובביה

 

4 Replies to “פרשת חיי שרה – “דבש” מלכות”

 1. אידה תודה על הדברים החשובים וכן על המצגת המדהימה שפשוט ממגנטת בפורמט הגדוש שבה .
  שבת שלום ומבורך! :rose:

  • בשמחה רבה!
   אני אמסור את המילים המשבחים שלך לגב’ הני אלישביץ שמקדישה את עצמה לעבודה הנפלאה הזאת. :good:
   שבת שלום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*