הניגון קול דודי של האדמו”ר הזקן

לשמיעת הניגון לנשים בלבד

מילות הניגון

“קוֹל דּוֹדִי דוֹפֵק פִּתְחִי לִי אֲחוֹתִי רַעְיָתִי יוֹנָתִי תַמָּתִי…” לקוח מספר כתובים לשלמה המלך הנקרא שיר השירים.

הלחנה של הניגון מהאדמו”ר הזקן,  שהוא אחד מעשרה ניגונים הידועים לנו המיוחסים לאדמו”ר הזקן.

על ניגון מרטיט זה של ‘קול דודי דופק’ התבטא פעם האדמור האמצעי: “אז דער טאטע האט געקענט אריין קריכן בקרבו של החסיד און ארויס רייסן וואט טויג ניט, מיט חסידות אדער מיט א ניגון. און דער ניגון מאנט”!

תרגום: אבי היה יכול לחדור לקרביו של החסיד ולקרוע מתוכו את החלקים שאינם טובים – בכח החסידות או בכח הניגון. והכוונה לניגון הזה!….

אדמו”ר הריי”צ היה מצווה לנגן ניגון זה בזמני התוועדות אנ”ש. באחת ההזדמנויות אמר על הניגון: “און דעם ניגון ‘קול דודי דופק’, איז דער רבי  – סקראבעט – א נשמה, ער נעמט אראפ א סירכא”!

תרגום: “עם הניגון קול דודי דופק הוא הרבי מנקה את הנשמה ומוריד ממנה את הסירכא”!(= לכלוך)!

משמעות הענין בחסידות: שיר השירים פותח בפסוק ב “אני ישנה וליבי ער “, ובהמשך הפסוק, “קול דודי דופק פתחי לי אחותי רעייתי יונתי תמתי”.

“אני ישנה”, מכוון על כנסת ישראל שהיא ישנה בגלות ולא יכולה ואין לה כלי לקבל אלוקות בדרגה גבוהה שאין אותה כיום, וקול דודי, זהו ענין יחידה שבנפש (דרגה הכי גבוהה באדם המחולק לחמש חלקים: נפש רוח נשמה חיה יחידה)  הלב של ישראל ער כל הזמן, כשם שלב בן אדם גם אם הוא ישן תמיד עובד ודופק,כך היחידה שבנפש לא ישנה  ערה כל הזמן, ומשתוקקת כל הזמן לפתוח – “פתחי לי”,ואיך היא פותחת ע”י שמנקה את הלכלוך. ולעורר את בנ”י שיהי’ נפתח נקודת לבבם להיות כלי לקבל בתוכם גילוי אא”ס גילוי אלוקות שיהיה בגאולה ,  היא צריכה להגיע לדרגה של אחותי, רעייתי, יונתי, תמתי. שזהו דרגות נעלות הקשורות , לנש”י –  המשולה לבני ישראל שיש בכוחה נקודה פנימית תמיד המקשרת אותה עם הקב”ה ממנה יכולה להיות  כלי לקבלת גילוי אא”ס בתוכה .

https://youtu.be/kTzMOetHUy4

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *