אימרה חסידית שווה חיוך – חוקת

 

דברי ניחומים

מעשה שבא יהודי אצל רבי מאיר מפרימישלאן, כשעל פניו הבעת צער קשה. רבי כך מירר בבכי חנות היתה לי בה עמלתי ולה – הקדשתי את מיטב זמני במשך למעלה מחמשים שנה, ועתה אירע לי אסון כבד והחנות נשרפה! ללא החנות למה לי חיים? ….
אל תצטער! – ניחמו רבי מאיר. הקב”ה רצה את טובתך! אתה אהבת את החנות יותר מאשר אתה אוהב את עצמך ולכן רצית שהחנות תאריך ימים יותר ממך ואילו הקב”ה אוהב אותך יותר משאוהב את חנותך ולכן רצה שאתה תאריך ימים יותר מהחנות…!

 חנוך לנער

שאלו לגאון אחד: בעודך ילד קטן, לפני שהגעת לגיל המצוות, כשהיה לך יצר הרע בלבד, כשהיה מנסה לפתותך לעבירה מה היית עונה לו? – השיב הגאון: הייתי אומר לך כך: אין זה הוגן לשמוע רק צד אחד, חכה נא עד שאגדל ואהיה לבר מצוה, ויהיה לי גם יצר הטוב, כי אז אוכל לשמוע גם מה בפיו של היצר הטוב, ואז אדע להחליט. (ספר חינוך הבנים לתורה)

איפה נמצא ליובאוויטש?…

ישב פעם סטודנט לגיאוגרפיה והתבונן במפה שעות רבות. ניגש אליו חסיד ושאלו: מה אתה מחפש ? ענה לו הסטודנט: מחפש הנני את העיירה ליובאוויטש. אמר לו החסיד: אני מכיר את ליובאוויטש, הרי אני משם. תן לי להסתכל אולי אצליח למצוא. לאחר חיפוש קל, מגלה החסיד שאכן ליובאוויטש איננה על המפה. שואל החסיד את הסטודנט: מה לדעתך עלול לגרום שמקום מסוים לא יופיע על המפה? ענה לו הסטודנט: ישנן שתי סיבות שבגללן מקומות מסוימים לא מופיעים במפה: א. אם הוא מקום קטן מאוד, ב. אם זהו מקום בו יש אוצרות רבים, (כמו מרבצי זהב, כור אטומי ועוד) מסתירים זאת מהציבור. אמר לו החסיד: אכן במקרה שלנו שתי הסיבות נכונות…

כוחה של תפילה – מעשה

אברך בן עליה, מהמתמידים הטובים בירושלים, הגיע לביתו לאחר לימודיו בכולל, סעד עם רעייתו ותשעת עולליו, לפתע הודיע לאשתו כי הולך לנוח קמעא מכאבי הראש שחש כעת, אשתו שדאגה לבריאותו לקחה אותו לחדר השינה, ואז הודיע שקשה לו לנשום, ונשמט מבין ידיה ואיבד את הכרתו, האשה הזעיקה את שירות ההצלה, ואכן לאחר דקות ספורות שכב האברך בחדר מיון, מבירור ראשוני עולה כי הבעל עבר אירוע מוחי קשה, מערכות הגוף קרסו והרופאים אמרו לה ברורות: אין אנו יודעים מתי יתעורר, ואם יתעורר חוששים אנו שהזכרון יפגע וכן הדיבור וחלילה אף עד לשיתוק.

האשה בשומעה את “בשורת איוב” החלה מתפללת בחוזקה, תוך שהיא אוחזת בידיו, ואומרת לפני הרופאים והאחיות: על מה אתפלל? לבריאותך, הכל תלוי בה’ יתברך, לנס? גם בזה אנו תלוים בקב”ה, על הילדים? זה שהביאם ידאג להם. לא ולא, איני מתפללת לשום דבר עתידי, אך אני מודה לך אבא, בורא עולם, תודה לך על הבעל הנפלא שנתת לי, תודה שנתת לי לשמוח איתו כל אותן שנים נפלאות ביחד, מודה שהיינו ביחד, תודה שנתת לי את הזכות שהייתי שותפה שלו בהקמת הבית היהודי, בית של תורה לתפארת.

והנה אירע פלא, לאחר דברי התורה חשה פתאום את ידו של בעלה לוחצת את ידה, ופתאום, לעיני כולם, שואל הבעל את אשתו: מה קרה, איפה אני? מה כל המכשירים הללו? השיבה לו אשתו: היה לך אירוע מוחי, אתה שוהה כעת בבית החולים!

לאחר מספר ימים יצא הבעל מכלל סכנה וחזר לביתו, בריא, וכל חששות הרופאים היו לשוא. רואים אנו את כוחה של התפלה ואת זכות התורה המצילה ומגינה.

תפילה עושה (רק) מחצה…

יהודי יקר, נפלה בחלקו הזכות לארח למחרת היום כמה רבנים חשובים בביתו. ביקש היהודי מאשתו שתכין איזה ‘קוגל’ טוב לכבוד האורחים. כשהגיע למחרת בבוקר, ראה שאשתו שתכין איזה ‘קוגל’ טוב לכבוד האורחים. כשהגיע למחרת בבוקר, ראה שאשתו בקושי התחילה בהכנות, אמר לה: הרי היום בערב כבר יגיעו האורחים, ומה יהיה?! ענתה לו: אל דאגה. אתפלל – והתבשיל יצא טוב. בצהריים הגיע שוב היהודי לביתו וראה שאשתו “זרקה לסיר” כמה תפוחי אדמה, והמצב רחוק מלהיות “משביע רצון”… ניגש היהודי לארון, הוציא כמה תבלינים ובעצמו תיבל את ‘קוגל’. ויהי הלילה, האורחים פנו לדרכם והאישה אומרת לבעלה בגאווה: ראית כיצד עזרו תפילותיי?! טעמת מן התבשיל? עונה לה בעלה: התבשיל יצא טוב בזכות התפילות שלך, אך לא מעט בזכות ה”מעשים טובים” שלי…

(Visited 1 times, 1 visits today)

2 Replies to “אימרה חסידית שווה חיוך – חוקת”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*