היחודיות של ספר התניא

חלק הראשון של הכתבה כן: מודעות עצמית בדרך החסידות.

האדמו”ר הראשון של חב”ד, המכונה בשם אדמו”ר הזקן, כתב את ספרו הגדול, ספר התניא. ספר זה מהווה בסיס לתורת חסידות חב”ד כולה, אשר על גביו הרחיבו האדמו”רבים האחרים של חב”ד.

בחסידות חב”ד נחשב ספר התניא כ”ספר הספרים” של החסידות, ומעניין לציין לקט קצר מאמרותיהם של אדמו”רי חב”ד וחסידים המפורסמים על סגולותיו המיוחדות של ספר זה.

אדמו”ר הרש”ב אמר: “פרק תניא מביא שפע ברכה והצלחה”

אדמו”ר הריי”צ אמר ” שורה בתניא פועלת לא רק ברוחניות אלא גם פעולה גשמית”

אדמו”ר הזקן מכונה בעל התניא והשלחן ערוך, למרות זאת את השלחן ערוך התקבל מיד אצל כל תפוצות ישראל,  לעומת התניא שנתקל בהתנגדות רבה, והסיבה לכך שהיצר הרע יודע שכאשר התניא תתפשט תתבטל מציאותו לגמרי, ואכן הובטחנו שעם ספר התניא נצעד לקראת משיח צדקנו.

את ספר התניא ערך אדמו”ר הזקן במשך עשרים שנה, ודייק בכל אות ואות. מספרים שבאחד הפרקים התלבט עם להוסיף ו’ החיבור, במשך שישה שבועות.

אדמו”ר הריי”ץ אמר:  “שהתניא מתאימה מהגדול שבגדולים ועד הקטן שבקטנים֭”

אדמו”ר הרשַ”ב אמר פעםֲ:

שאנו מבינים בתניא כפי שהעז מבינה בשמש֚”

 לאחר מכן הסביר את עצמו: ֭

“מדוע דווקא בשמש֚? מכיוון שכמו שהשמש מחממת גם כשלא מבינים, כך התניא מחממת את כל העוסקים בה, גם כאשר לא ממש מבינים.

החסידים היו אומרים, שחלקו הראשון של התניא מתחיל באות ת’ ומסתיים באות א’, מפני שיש כאלו שלפני שהם ניגשים ללמוד תניא, נדמה להם שהם יודעים כבר כמעט הכל, הם נמצאים כבר באות ת’, לאחר שהם מסיימים ללמוד, הם מבינים שהם נמצאים עדיין רק באות א’.

נקווה שהלימוד  המשותף יפעל את פעולתו֚, אצל כל אחת מאיתנו  ויוסיף לה  שפע ברכה והצלחה, גם ברוחניות וגם בגשמיות. ובקרוב ממש נזכה ֚לצעוד עם ספר התניא לעבר ביאת המשיח֭.

 לכתבה הראשונה

(Visited 5 times, 1 visits today)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*