מודעות עצמית בדרך החסידות

ספר התניא - מודעות עצמיתבימינו, נושא המודעות העצמית, ככלי לצמיחה אישית, הפך להיות פופולרי ביותר, ונושא להרצאות, קורסים ואימון אישי, ומי שמכיר את תורת החסידות, יודע, שלחסידות אכן יש הרבה מאוד מה להציע בתחום המרתק הזה.

ספר התניא, ספר היסוד של חסידות חב”ד, הוא הספר הטוב ביותר שנכתב אי פעם בתחום זה, ולמרות שכתיבתו נערכה לפני יותר ממאתיים שנה – הוא נשאר עד היום ה”מפתח” הכי טוב ומשוכלל לנפש האדם. הספר הקדוש הזה מאופיין בעומק חשיבתי שממש לא ניתן למצוא בכל ספר אחר!

ספר זה, המבוסס כל כולו על סודות התורה – מכיר לאדם את עצמו, ואת כוחותיו האשיים, המאבק בין הטוב לרע ויכולת האדם לבחירה חופשית. הוא מעניק ללומד יכולת לקידום עצמי, מתוך הכירות עם הכוחות העמוקים ביותר הקיימים בו, והכוחות המפריעים לו בדרכו לצמיחה אישית אמתית.

מעניין לציין שישנה השוואה מעניינת של משחק השחמט, לעבודת המידות הנדרשת מיהודי. משחק זה שהוא בין המשחקים הותיקים והפופולרים ביותר בתולדות האנושות, מתרגל מלחמה בין שתי צבאות, בעלות כוחות שוים, כפי שמתחולל גם בנפשו של האדם: “זה לעומת זה עשה האלוקים”. וכמו שבמשחק השחמט צריך להכיר קודם את כל כלי המשחק, וכיצד כל אחד מהם פועל, לפני שמתחילים במשחק המרתק – כך גם בעבודת הנפש של כל אחד מאיתנו צריך קודם להכיר הייטב את עצמנו.

ספר התניא עושה את זה בצורה מושלמת, בפרק א’ הוא מגדיר את מטרת המשחק: “תהיה צדיק ואל תהיה רשע”. בהמשך הוא עורך לאדם היכרות מעמיקה ביותר עם אשיותו המורכבת, מכיר לו את שתי הנפשות המנוגדות הפועלות בקרבו, את מהותן, את כוחות הנפש שלהן, לבושיהן, ודרכי הפעולה שלהן.

אדם הלומד את ספר התניא, מרגיש שאדמו”ר הזקן מכיר אותו אישית, ומבין אותו יותר מכל אחד אחר.וכפי שאדמו”ר הזקן בעצמו ציין זאת בהקדמה לספרו, ואנשים רבים ברחבי העולם מעידים שספר התניא שינה את חייהם.

ספר התניא נחשב בעיני אנשים רבים לספר קשה, ובצדק. בכתבות אלו נעשה מאמץ מיוחד, להנגיש את הידע לציבור הרחב, באופן השווה לכל נפש,בתוספת סיפורים, דוגמאות, ומעט הומור, ובכך להפוך את הלימוד לחוויה מרתקת.

בנוסף לכך, בכתבות אלו ישנה התייחסות מיוחדת לשאלות מגוונות, העולות בחיי היום יום בציבור הרחב, כמו:

 מדוע היהדות קשה כל כך בנושא הגיור?

האם זה נכון שבני אדם מתנהגים לעתים כמו החיות בג’ונגל, וכיצד היהדות מתייחסת לכך?

האם אני יכול\ה לשנות את עצמי? או שאשאר פחות או יותר כפי שנולדתי?

ועוד שאלות רבות העוסקות באנטלגנציה רגשית, שליטה עצמית, ומצבנו בחברה ובעולם, והכל מתוך המעיין השופע של תורת החסידות. 

להתחלת הלימוד

(Visited 46 times, 1 visits today)

One Reply to “מודעות עצמית בדרך החסידות”

  1. ב”ה
    ייש כוח על היוזמה !! מודעות עצמית זה הנושא החם של דורנו! וספר התניא הוא המקור לכל השיעורים והסדנאות הללו !! אידה ונחמה ש ה’ יצליח אתכן ואת הקוראות !!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*