מקיום המצוות – לא מפסידים…

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Unknown column 'blog_id' in 'where clause']
SELECT postnumber, SUM(cntaccess) as visits FROM hxrsz_top_ten_daily WHERE postnumber = 2700 AND blog_id = 1 AND dp_date >= '2023-11-25 0:0:0' GROUP BY postnumber

סיפור מלפני כמאה שנה על חסידי בריסקלפני כמאה שנה, הרימו משנאי הדת ראש, השתלטו על קהילות רבות בעולם והחלישו את כוחם של גדולי התורה. באותה תקופה, התנהלה מערכת בחירות ענפה, כאשר תושבי כל עיר היו צריכים להחליט לאיזו קהילה הם משתייכים.

בעיר בריסק היו שומרי התורה ומצוות מיעוט קטן, ולכן הייתה תחושה בעיר כי המערכה אבודה, ומשנאי הראש וודאי עתידים לנצח את הבחירות ברוב גדול. הרב של בריסק, רבי יצחק זאב הלוי, לא נתן לעסקנים להרפות את ידיהם, ושינס מתניים לפעול בכל הכוח למען הצלחת הרשימה החרדית. הוזמנו נואמים מוכשרים, ונעשתה הערכות מקיפה כדי לשכנע המונים להתייצב למען התורה ושומריה.

יום הבחירות נקבע ליום ראשון, וביום ששי, בנוסף לכל שאר הפעולות – חתם הרב על קול קורא נלהב למען הבחירות. השעות עברו, ועד שהמודעות יצאו מבית הדפוס – היתה זו כבר שעת צהריים של ערב שבת. כשנודע הדבר לרב – אסר להדביק את המודעות מחשש שמא יגרם בכך חילול שבת. העסקנים התחננו והסבירו כי המערכה אבודה, ורק פרסום מכתבו של הרב יכול להציל מעט – אולם הרב לא נכנע! הוא הזכיר את דברי הגמרא שהמשיח לא בא בשבת (אם הגאולה היא באופן של “בעתה”) מפני איסור תחומין של למעלה מעשרה טפחים. וזאת למרות שאם יגיע בשבת – וודאי ימנע יהודים רבים מלחטוא חטאים הרבה יותר חמורים מאיסור תחומין. כי הרבה יהודים לא שומרים תורה ומצוות, לצערנו. וכשיבוא המשיח, הרי ברור שהם ישליכו מנגד פניהם את כל העבירות שלהם, ויתחילו לשמור את התורה באהבה ובחשק, ובין היתר – לשמור גם את השבת. והיינו שאם המשיח יעבור על איסור תחומין, שהוא מדרבנן, ויגיע בשבת – ימנע מהרבה יהודים חילולי שבת דאורייתא. ובכל זאת משיח לא יעבור בשביל זה אף על עבירה קלה! הוסיף הרב ואמר: “יש אנשים שחושבים, שהעיקר הוא להכריע את המערכה. אך באמת אין זה השקול הנכון, והשקול הנכון הוא – מה מותר ומה אסור. אנו נתנהג בהתאם להלכה, נמלא את חובתנו כראוי, ומן השמים יעזרו!”

בסופו של דבר לא הודבק מכתבו של הרב. אולם הצד הנגדי שמע על דבר קיומו של המכתב, ולכן מיהר להוציא מודעות חריפות נגד הרב, ובו השמצות על כך שרב הקהילה מתערב בבחירות ומביע את דעתו. המכתב נוסח במילים בוטות ובלשון משתלחת, ומקוצר הזמן הודבקו המודעות בעצומה של שבת. עם סיומה של תפילת ליל שבת ברחבי העיר, הופתעו התושבים לגלות כיצד מחללים את השבת בפרהסיה בתלית המודעות, וכעסם גבר כאשר ראו את ההשמצות השקריות בדבר התערבותו של הרב במערכת הבחירות ופרסום מכתבו, שכזכור לא התפרסם בסופו של דבר מחשש חילול שבת. הדבר עורר את זעמם, וכתוצאה מכך נגרם מהפך בעיר, ורבים הצטרפו לתמיכה ברשימה החרדית, כמחאה על התנהגותם הנלוזה של הצד הנגדי – והתוצאות היו מרשימות ביותר!

אמר אז הרב מבריסק לעסקנים: “מן השמים לימדונו, שאם נוהגים כהלכה – אין מפסידים. לכאורה עשינו צעד שהיה נראה ככשלון – אך הוא הוא עצמו היה הגורם לההצלחה הגדולה!”

(מספר “שבת טיש”)

 

(Visited 145 times, 1 visits today)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*