מבט על הכשרות

כשרות – מבט חסידי

כתוב בספר דברים פרק יד פסוק ב’:
“כי עם קדוש אתה לה’ אלוקיך ובך בחר ה’ להיות לו לעם סגולה מכל העמים אשר על פני האדמה”.
כדי שנהיה לעם קדוש ועם סגולה ועם הנבחר ומובדל מבין האומות הקב”ה נתן לנו מתנה, והיא –  הכשרות .

על מי מוטל אותו דבר קדוש ומי זוכה לאותו מתנה? דווקא לנו כנשים העסוקות בעיניני ומאכלי המטבח!

על איזה דברים למשל?

על כל דבר הנכנס אל פינו! כל דבר מן הקטן ועד הגדול אנו מצווים להכניס לפינו רק דברים כשרים!

מה המשמעות של הכשרות ואיך זה משפיע על כל בני הבית?
הרבי שליט”א יצא  בתחילת שנת ה’תשל”ה (1975)  במבצע כשרות והבהיר: כי חשיבות המבצע נובעת מההשפעה המרובה המיוחסת לתזונת האדם על תכונותיו ומצבו הנפשי, (כי יש לנו תכונות משותפות עם עולם החי: התנהגויות, צרכים, דחפים, וכו’.) ולכן ההקפדה על כשרות המאכלים יש בה תועלת להתנהגות יהודית בריאה. הרבי הדגיש את השפעת המזון הכשר, גם על תינוקות ‏של בית רבן שלא טעמו טעם חטא ואפילו תינוקות בעריסה. מבצע זה הוא הפנה בעיקר לנשים ובנות, בהם ראה את הגורם המשפיע והאחראי לכשרות המטבח היהודי !!

התורה לא נותנת למעשה כל סיבה רשמית לחוקים אלה, אך הרבנים והפילוסופים מצאו כמה רמזים וטעמים לכך. הם מלמדים אותנו, שחוקים אלה פועלים נגד התבוללות. אם אנו שומרים על כשרות בקנאות , אז נרכוש מזון רק אצל יהודים, נתחבר עם יהודים ונישאר קרובים לחיים קהילתיים יהודיים.

הסבר:

ברמה הפשוטה,  אם אנו שומרים על כשרות בקנאות , אז נרכוש מזון רק אצל יהודים, נתחבר עם יהודים ונישאר קרובים לחיים קהילתיים יהודיים. מסופר על אחד מידידיי הרבנים שליח הרבי ביוהנסבורג שבאפריקה, ששאל פעם איש עסקים יהודי מכובד מדוע הוא הולך להתחתן עם גויה, והאם לא יכול היה למצוא “בחורה יהודיה טובה”. תשובתו היתה כנה. “אני פשוט לא מסתובב בחוגים האלה יותר, כבוד הרב”. אין ספק, שלו היה עדיין שומר כשרות, הוא היה עושה בחירה אחרת לגמרי.

ברמה העמוקה יותר, שמירת הכשרות שומרת על נשמותינו היהודיות שתישארנה רגישות לעניינים יהודיים. חכמינו זכרונם לברכה רואים זאת כעובדה. בדיוק כמו שעודף בשר בקר או מזונות שומניים מזיקים לרמת הכולסטרול שלנו, מאכלים לא כשרים הם רעים לנשמתנו. הם סותמים את העורקים הרוחניים שלנו ומונעים מאותם רגשות יהודיים חמים ובריאים לנוע בחופשיות בתוכנו ובהכרתנו.

הסבר פשוט יותר:

כאשר אנו מכניסים לפה דבר מאכל, התהליך הוא :
האוכל נכנס לקיבה: הקיבה מפרקת,  טוחנת, ומחלקת אותו לסוגים ותת סוגים,
ואח”כ האוכל נשלך לכל איבר באמצעות הורידים והנימים הנמצאים בכל חלקי גופינו .ומחיים אותנו,
לסיכום : אותו אוכל שאכלנו נהפך לדם ועצמות!! נהפך לעצם ממהותינו !ולכן עלינו להקפיד מאוד על כל דבר הנכנס אל פינו.

למה? כי בכל דבר, כפי שלמדנו מן הבעל שם טוב הקדוש מיסד תנועת החסידות: מה שאנו רואים או שומעים, זה חודר ומשפיע עלינו ונוגע אלינו! על אחת כמה וכמה כאשר אנו אוכלים חיות טמאות או עוף או שרץ טמא, ונהפך לדם ועצמות בתוכינו, אנו גורמים לנפש שלנו להיות מושפעים מן אותן חיות טמאות או שרצים וכו’,כי יש לנו תכונות משותפות עם עולם החי: התנהגויות, צרכים, דחפים, וכו’!! ובגלל שיש לנו תכונות היכולות להיות משותפות מהן, עלינו להיזהר לא להיות מושפעים מהן! כשם שלא נתקרב לאדם שלילי לדוגמא גנב כדי שלא נלמד ממעשיו.

וכפי שהרמבן כתב:”העופות ורבים מן היונקים האסורים על פי התורה הם חיות טרף, בעוד שהחיות המותרות לאכילה אינן טורפות; אנו מצווים לא לאכול את אותן חיות טורפות על מנת שלא נספוג לתוכנו את תכונותיהן”.

ואם כן אנו כנשים שעוסקות במטבח הכשר זוכות שהדור הבא  שעליהם כתוב: “אלו משיחי? תינוקות של בית רבן” יאכלו אוכל כשר ויקבלו תכונות חיוביות וטובות הנחוצות ביותר לדור המשיח!

(Visited 7 times, 1 visits today)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*