הניגון המרגש של רבי הלל מפאריץ’

ניגון של רבי הלל מפאריטש בביצוע מרגש של כנר חבדי מפורסם ר’ מורדכי ברוצקי

רבי הלל הלוי מ’פאריטש’ היה מגדולי חסידי משפיעי חב”ד לדורותיהם, היה חסיד של אדמו”ר הזקן, אדמו”ר האמצעי והצמח צדק.

נולד לאביו ר’ מאיר מאליסאוו בשנת תקנ”ה. בעיירה חומץ

מילדותו שקד על לימוד התורה ונקרא “העילוי מחומץ”. למד אצל בעל ה”בת עין”, ר’ הלל התחתן לפני הבר מצוה שלו ולכן נודע בכינויו ‘חול המועד’, כיוון שהיה לו טלית לפני תפילין. כבר בגיל 13 היה בקי בש”ס ופוסקים, למד ספרי קבלה והיה בקי בכל כתבי האריז”ל, ונהג אף להתפלל בכוונותיו. וכמנהג המקובלים התנהג בפרישות ועסק בתעניות, גלויות וסיגופים. לאחר מכן, בעקבות אביו, נסע לרב הקדוש, רבי מרדכי מטשרנוביל והחל ללכת בדרכי החסידות.

ר’ הלל היה חסיד טשרנוביל, עד שיום אחד שמע חזרה על מאמר חסידות של אדמו”ר הזקן מרבי זלמן זעזמער וזה תפס אותו חזק. מחשש לתגובת רבו, שאכן לימים הייתה קשה וחריפה, ברח משטרנוביל והיה עובר עיירה אחר עיירה בה אדמו”ר הזקן היה עובר בדרך נידודיו. אולם בכל עיירה אליה הגיע, אדמו”ר הזקן כבר הקדימו ויצא את העיר.ומשום כך מעולם לא פגשו פנים מול פנים.

באחת הפעמים החליט רבי הלל להתחכם והגיע לעיירה מתוכננת, טרם בואו של אדמו”ר הזקן, והתחבא תחת לשולחן שבו היה צפוי לדרוש בחסידות, תוך שבאמתחתו הכין שאלה חמורה שיבקש לתרץ במסכת ערכין. כאשר אדמו”ר הזקן נכנס, שמע אותו אומר בניגונו הקדוש “האברך שיש לו שאלה במסכת ערכין, שיעריך את עצמו תחילה, ורק אחר כך יבוא וישאל”. כששמע זאת רבי הלל התעלף על מקומו תחת השולחן, וקם רק לאחר שאדמו”ר הזקן סיים את דרשתו העמוקה בחסידות ואף כבר יצא את העיר.

את אדמו”ר הזקן לא פגש ר’ הלל אלא רק שמע את הד קולו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*