נקודה מדבר מלכות – שבת לפני י”ז תמוז

השבת בע”ה התאריך יהיה העשירי בחודש תמוז, ומצד שני מבחינת היום זה היום השביעי בשבוע.

מצד ההיגיון אין שום סיבה שהאנושות תנהל את הזמן שלה בשני מערכות נפרדות, מערכת של חודשים ושנים, ומערכת נפרדת לא תלויה ולא קשורה של שבועות. המקור לכך הוא שבעת ימי הבניין בהם ברא ה’ את העולם. המספר שבע מסמל אלוקות שבערך לבריאה. וכך גם קדושתה של השבת היא קדושה עצמית, שלא תלויה בשום דבר, וזה בניגוד לקדושת המועדים.

קדשתו של היום העשירי בתשרי תלויה במועד יקדוש החודש, שנעשה על ידי עם ישראל, כמו שנאמר מקדש ישראל והזמנים.

המספר שבע מסמל את שבע המידות, חסד גבורה תפארת נצח הוד יסוד מלכות. המספר עשר מסמל את עשרת הספירות הכוללות את 7 המידות אך גם את ג’ המוחין – חכמה בינה ודעת. עולם המידות בנפש האדם הוא עולם גלוי. עולם הרגש שאנו חווים. אבל מאחורי כל רגש יש אמונה, תובנה ודיעה שמזינה את הרגש הזה, וזה לא גלוי, את זה אנו צריכות לגלות. לחדש. לפעמים גם לתקן… (כדי לתקן רגש לא נכון צריך להבין מה התובנה שמאחוריו)

העבודה של יהודי בעולם זה להחבר אל הקדושה שבבריאה, כמו קדושתה העצמית של השבת, ולגלות ולחדש בעולם קדושה שמעל העולם- קדושת המועדים. מעשית יכולנו לחשוב שבגלל השעשר כולל בתוכו את ה7, למה לא לוותר על ה7? אומר הרבי שיש בזה מה שאין בזה.

7 זה גילוי מלמעלה, וכך אנו מתחברים לאלוקות. עשר זה התרוממות הבריאה בכוח העבודה שיהודי כיש נברא עובד בעולם. עשר זה “הרצוא”, להתעלות מעל העולם, עד כדי כך שהנשמה רוצה לצאת ממאסר הגוף ולהתחבר לבורא כמו לפני ירידתה לעולם, שבע זה השוב להתחבר לקדושה שיש בעולם לגלות אותה לחבר את העולם עם הקדושה, (כל מצווה גשמית מושכת קדושה לעולם)

ומה שיהודי צריך לעשות זה לחבר את העשר ואת השבע, כמו השבת הקרובה שהיא שבע מצד ימי השבוע, ועדר מצד החודש. בפועל זה אומר שכאשר אנו בהתרוממות נפש, בריצה לאלוקות, בהתעלות מעל העולם אנו צריכים לזכור שהמטרה היא ‘השוב’- את המקום הרוחני הנעלה אליו הגענו להביא אל תוך עולם המכשה, חיי היומיום, ולהפך, כשנגשים אל מטלות היומיום, ומתעסקים עם העולם הגשמי לזכור שהמטרה היא לרומם את העולם הגשמי, לא חלילה לשקוע בו.

והחיבור של שבע ועשר נותן לנו 17. בגמטריה טוב. וזה נותן את הכוח לגלות את הטוב בי”ז’ תמוז בשבת הבאה. אבל על כך בשיעור הבא בע”ה…
שבת שלום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*