אימרה חסידית שווה חיוך- חודש אייר

 

דלתי מרום לא ננעלו…

נשאל פעם חסיד “עובד” גדול, שהיה בבחינת “המתפלל כל היום” :מדוע מתפלל אתה בשעה מאוחרת? והוא ענה: אינני מתפלל לא לשמש ולא לירח. אני אל הקב”ה!” ובהזדמנות אחרת ענה: “מי יודע בדיוק מתי הקב”ה פנוי לשמוע את תפילת(נ)ו?!”… [ע”ד שאין מתפללים לעמוד …].

(פגישה) בין שמים לארץ…

שתי נשמות נפגשות ליד “שערי שמים”, האחת עושה את דרכה לרדת לעולם הזה, וחברתה בדיוק חזרה משם. פונה הנשמה שבדרך למטה אל חברתה ומבקשת ממנה עדכונים “הסבר פניך לתייר”…: מה הולך, איך זה להיות למטה וכדומה. עונה לה הנשמה: “קשה מאוד! צריכים לקיים כל כך הרבה מצוות: לולב גשמי, אתרוג גשמי, תפילין מעור בהמה וכו’…” אומרת לה הנשמה שבדרך: “נו, ומה רע בכך?! הרי – לגלות אלוקות בעולם, שזוהי תכלית רצונו של הקב”ה וזו הנאה אלוקית לקיים את המצוות!”

“הצחקת אותי!” , מגחכת הנשמה שעכשיו חזרה מלמטה, וממשיכה: “בשביל כל זה צריכים כסף”, ואחרי שהסבירה לה בדיוק מהו כסף, הוסיפה “והבעיה היא שעד שאתה משיג כסף – פורחת לך הנשמה”…

הצד השני של התכשיט…

מקובל בעולם לחשוב שאשה העונדת תכשיטים רבים, הרי זה סימן שבעלה מחבב אותה מאוד, ובדרך כלל נשים אחרות מקנאות בה. אבל האמת היא שכל תכשיט כזה נקנה לה על ידי בעלה כפיוס לאחר איזו מריבונת, וממילא אין מה לקנאות באשה כזו… (ובדרך הגב, ראשי התיבות תכשי”טתן כסף שיהיה יותר טוב…).

פתרון לנדודי שינה…

רב בעיירה מסויימת, נכנס לחדרו כדי ללמוד וראה שהספר הגדול שהיה על שולחנו – נעלם. חיפש הרב בכל מקום ולא מצא. בבית, שהתה באותה העת המשרתת הגויה, וכשראתה את הרב מחפש משהו שאלה אותו מה הוא מחפש. ענה לה הרב: “מחפש אני את הספר הגדול המונח על שולחני תדיר”.

כששמעה זאת המשרתת, החווירה, ואמרה לרב שהיא לקחה את הספר. הרב, התפלא מאוד – וכי מה למשרתת הגויה ולספר הגדול בו אני לומד? ענתה לו המשרתת: “את האמת, אימי הזקנה מתקשה לאחרונה להירדם בלילה, וכשראיתי שבכל פעם שהרב משתמש בספר – הוא נרדם, לקחתי את הספר לאימי כדי שתוכל גם להירדם”…

פתרון משולש…

בקשר לבעלי תשובה: אפשר להציע הצעה כדי למלאות את החסר: שכל ה”חוזרים בתשובה” ילמדו לפחות זמן מסויים במשך היום (או שבוע וכדומה) כתלמידי תשב”ר, היינו ש”מלמדים” מבוגרים שכבר אין כוחם במותניהם כדי ללמד ילדים קטנים, יעשו כעין “חדר” למבוגרים בו יספרו להם סיפורים חסידיים ויחדירו בתלמידים את קדושת האותיות וכו’. והיתרון בזה הוא משולש:

א. עיסוק ל”מלמדים” המבוגרים,

ב. ה”חוזרים בתשובה” ימלאו את החסר,

ג. הילדים יקבלו “מלמדים” צעירים שמבינים אותם כראוי…

(Visited 1 times, 1 visits today)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*