פרשת בהר-בחוקותי, “דבש” מלכות

מצגת שבועית של “דבש מלכות” פרשת בהר-בחוקותי – טעימת “דבש” קטנה של דבר מלכות.

עיבוד מתוך תרגום מאידיש של שיחת הרבי מליובאוויטש מה”מ

למה במדבר?

עזרא תיקן שפרשת בחוקותי (ולפעמים כשהם מחוברים גם פרשת בהר), בה מופיעה פרשת התוכחה, תיקרא תמיד לפני חג השבועות, משום שזו הברית עם ישראל על קיום התורה. הקשר בין “בהר בחוקותי” למתן תורה מתבטא בשם הפרשיות –  ‘בהר סיני’ ההר שעליו ניתנה התורה, ‘בחוקותי’ מלשון חקיקה, מה שרומז על אותיות החקיקה שבשני לוחות הברית. גם תוכן הפרשיות רומז על מתן תורה, כאשר הפתיחה והסיום שלהם הוא בנושא הר סיני: בפתיחה “וידבר ה’ אל משה בהר סיני לאמר…” פסוק ממנו לומד רש”י שכל פרטי התורה כולם ניתנו בסיני, ובסיום “אלה המצוות אשר ציוה ה’ את משה אל בני ישראל בהר סיני”.
אולם אף פעם פרשת בחוקותי אינה נקראת בסמוך ממש לחג אלא לפני כן, כאשר פרשת במדבר (ולפעמים נשא) היא הפרשה הסמוכה ממש לחג. הסיבה לכך היא כדי להפסיק בין החג לבין הקללות שב’בחוקותי’. סיבה נוספת לכך היא משום ש”במדבר” הוא המקום בו קיבלנו את התורה, כדי שנדע שהתורה היא “כמדבר הפקר” וכל הרוצה יכול לבוא וללמדה.
התורה ניתנה דווקא במדבר, משום שמקום זה ראוי במיוחד לכך ומבטא את התכלית והמטרה של פעולת התורה בעולם.
ספר הזוהר מסביר את הפסוק “עשרה עשרה הכף בשקל הקודש” – בתורה יש את 01 הדברות והעולם נברא 01 מאמרות, כפי שמודגש בתחילת פרק ה’ מפרקי אבות: “בעשרה מאמרות נברא העולם”. על ידי עשרת הדברות מתגלה שהעולם נברא בעשרה מאמרות על ידי הקב”ה, והוא זה שמחייה אותו בכל רגע. או במילים אחרות – התורה מסייעת לנו לגלות שה’ הוא בורא העולם ומנהיגו.

לקריאת המשך המאמר  ולהורדה:

להורדה

להורדת המצגת בצורה המקורית  תלחצי על הקישור הבא:

להורדה

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*