תצווה-פורים, מצגת “דבש” מלכות

מחפשים זכויות

מובא בגמרא שכאשר המן רצה להשמיד ח”ו את עם ישראל, ועשה לצורך כך גורל באיזה חודש יש לו את הסיכוי הגדול ביותר להצליח, הגיע בסוף לחודש אדר: “כיוון שנפל פור בחודש אדר שמח (המן) שמחה גדולה, אמר: נפל לי פור בירח (חודש) שמת בו משה, ולא היה יודע שבשבעה באדר מת ובשבעה באדר נולד”. כלומר, לידת משה מבטלת את העניין הלא רצוי שישנו בפטירת משה. ולכאורה, מניין אם כן הגיע הפיכת החודש כולו לחודש של שמחה “משנכנס אדר מרבין בשמחה” ו”אדר בריא מזלו” – דבר שאין באף  חודש?
כך בדק המן גם את מזלות החודשים כאשר הוא מגלה שמזל ניסן – טלה – מעורר את זכות קרבן פסח שמקריבים בו טלה, מזל אייר – שור – מעורר את זכות יוסף הצדיק שנמשל לשור וכן הלאה, עד שהוא מגיע למזל אדר – דגים – ולא מוצא בהם שום זכות מיוחדת. אמר: “אדר אין לו זכות, ומזלו אין לו זכות, ולא עוד אלא שבאדר מת משה רבן… ואמר: כשם שהדגים בולעין, כך אני בולע אותן. אמר לו הקב”ה: רשע, דגים פעמים נבלעין ופעמים בולעין, ועכשיו אותו האיש (המן) נבלע מן הבולעין”, כלומר: במקום להיות זה שיהרוג את עם ישראל, ייהרג הוא בעצמו.
גם כאן לכאורה מודגש רק שלידת משה הופכת את המן מ”בולע” ל”נבלע”. אבל מהיכן מגיעה זכותו של החודש כולו וזכות מזלו – מה שגורם לו ש”בריא ותקיף מזלו” יותר משאר החודשים, והרי לאדר אין זכויות!

לקריאת המשך המאמר  ולהורדה:

להורדה

להורדת המצגת בצורה המקורית  תלחצי על הקישור הבא:

להורדה

(Visited 11 times, 1 visits today)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*