המתנה – בואו נדבר “תכל’ס”

יחי המלך המשיח!

בואו נדבר “תכל’ס”

[note]

אמר האדמו”ר הרש”ב:

“יש אשר עובד ה’ עושה חשבון צדק אודות מצבו הרוחני, ומוצא חסרונותיו ומחליט לתקנם.

אבל יחד עם זה הוא שמח ומרגיש סיפוק פנימי.

הכרת האמת והחלטת התיקון מביאות שמחה ונעימות.”[/note]

        אחת הטענות/שאלות שנשאלתי לאחר הכתבות הקודמות הייתה- מה שאת מתארת עושה את כולנו לבעלי הפרעת קשב וריכוז, לא?

        ובכן, מן הראוי להדגיש שוב: מה שיש לבעלי הפרעת קשב וריכוז יש גם לאחרים. התכונות שמאלצות אותם לעבוד קשה יותר קיימות במינון ושילוב כזה או אחר אצל כל אדם, אלא שאצלם תכונות מסוימות מופיעות בעוצמות ותדירות כאלה, שהן מהוות כבר הפרעה ממשית לתפקוד היום-יומי (נתונים סטטיסטיים מראים כי בעלי הפרעת קשב וריכוז נוטים ללקות בדיכאונות וכדו’ פי 3 מאדם רגיל), אך עם זאת, כל הנאמר בכתבה זו, וכן בסדרה כולה, יכול להתאים לכל אחת באשר היא שמוצאת בהם עזר, ומן הראוי לציין כי כדי לקבוע שיש לאדם הפרעת קשב וריכוז עליו לעמוד ברוב הקריטריונים המאפיינים את הפרעת הקשב וריכוז (דבר הנבדק בסדרה ארוכה של שאלות, ובדיקת ההיסטוריה הקודמת של האדם), וכן לשלול תסמינים אחרים היוצרים סימנים דומים להפרעת הקשב.

        אך מה המיוחד אצל הADD? מהו “הבונוס” שנתן להם ה’ כדי להתמודד עם העצבות? בדרך כלל הם פשוט לא מתייאשים. יש להם את תכונת עוף החול – שקם תמיד מאפרו ומתחיל שוב מחדש למרות כל הנפילות… בספרות המקצועית מציינים זאת בפליאה, אך אנו החסידים מבינים זאת היטב: הרי זה הוא התפקיד שלנו, וברור שה’ נתן לנו את הכוחות למלא אותו!

        ואיך בעצם מתמודדים עם מצבי הרוח האלו?!

tick  אפתח ברעיון ששמעתי בקשר לנושא התשובה, ואם תרצו – זהו המפתח האמיתי והמשמעותי ביותר:

על פי חסידות עיקר חשבון הנפש פירושו לבדוק מה היה כדאי, ריווחי ונכון בהתנהלות ה”עסק” שלי במהלך השנה, ואז לחשוב על דרכים לחזק ולהעצים נקודות אלו. במה השקעתי, איך כן התגלתה אצלי ה”עבודה” העצמית – ובמילא הנשמה האלוקית שלי – בשנה החולפת. רק עבודה מסוג זה יכולה לעורר את רצונו של הקב”ה לחדש את המלוכה בר”ה. ובכלל כל הסיכומים מסוג של “לא עשיתי כך, לא הגעתי לכך” משמעותם הפנימית היא טיפוח הישות והאני – “לא הגעתי לשלמות שהייתי רוצה”,  ומדברים מסוג זה עלינו לברוח, לא הם אלו שיקדמו אותנו הלאה.

tick    על אותו בסיס נוכל גם להסתכל בתמונת הרבי מה”מ, ולדמיין את הנחת שיש לו מעצם ההתמודדות שלי, לדמיין בפועל ממש את החיוך שלו, את הדולר שאני מקבלת ממנו להמשך המאמצים מסוג זה וכו’. – אל תחסכו, כל המרבה בדמיון כזה – הרי זה משובח! והרבי הרי תמיד מוצא את החיובי בכל דבר, את מקום הצמיחה.

 

tick   להסתלק מהדרשה של המגיד הזה. על דרך הסיפור על הבעש”ט שעצר את הדרשה של אותו “מגיד” שהטיף מוסר ליהודים הכפריים, והביא אותם למרה שחורה. להגיד שאנחנו מכירים אותו, ואנחנו דווקא בשיטת חב”ד, “להיות בשמחה תמיד”! אבל חשוב להדגיש שאנחנו לא מתחילים לענות לו או להוכיח שצריך לעשות אחרת, אלא להתעלם מהקול הזה לחלוטין, ובכלל לא משנה אם הוא מנסה להוכיח לי שהפעם זה משהו אמיתי לא טוב שצריך דחוף לחשוב עליו. לא. כי “אנן – פועלי דיממה אנן”, מחפשים להתעסק באור לעבור למשהו אחר: טלפון, כתיבה (למשל כתיבת נקודות האור שלי), מוזיקה שמחה– פשוט להסיח דעת!

 

tick     פעילות גופנית מכל סוג: החל מריקוד נמרץ (אפשר ורצוי לשתף את  הילדים!) דרך שחיה או ג’וגינג וכלה בשטיפה יסודית ונמרצת של הבית. פעילות גופנית נמרצת עושה טוב מאוד לבעלי הפרעת קשב וריכוז, כיוון שהיא משחררת במוח חומרים ש”מפצים” על החסר הקיים.

tick    פטנט נוסף מביא לנו הרבי מה”מ. אמנם זהו פטנט שצריך כוח מסוים על מנת ליישם אותו, כי חסידות דורשת עבודה – אבל הרווח ממנו כפול ומכופל (ותזכרו שאנשים עם הפרעת קשב וריכוז אוהבים אתגרים, אז כך תציגו את זה בפני הנפש הבהמית!): מרה שחורה – אומר הרבי – זה מצוין ללימוד תורה, ובפרט חסידות! אז כדאי להתאמץ, להתיישב (אולי עם אחד הילדים?) וללמוד קצת חסידות מתוך מטרה מוצהרת ומודעת לעבור ערוץ.

tick     באופן מוכח ממש – יציאה למבצעים בכלל, ומי שמסוגלת לכך – למסירת שיעור וכו’ – מחוללת פלאות, ו”נעשים מוחו וליבו זכים אלף פעמים ככה”. פשוט בדוק ומנוסה על ידי כל מי שדיברתי איתה בנושא. צאו להשפיע! תרימו טלפון ללמוד משהו עם מקורבת – ההתחלה קשה אולי מנשוא, ההמשך ריווחי עד לא להאמין!

  tick   לקחת את זה לאתגר של “דווקא” ולנסות לחייך תוך רבע השעה הקרובה לכמה שיותר אנשים (בהחלט כולל את בני הבית!), באהבת ישראל מביאים את הגאולה הפרטית והכללית מן הכוח אל הפועל, שלא לדבר על הסיפוק מעשיית טוב לאחרים ועל החומרים הטובים שהמדענים גילו שמשתחררים לגוף בעקבות הבעת החיוך שעל הפנים.

         יש עוד הרבה פטנטים, ובוודאי כל אחת מכירה כמה שעוזרים לה (נשמח לשמוע עליהם!), אבל העיקר הוא – לדעת שזה עוד סוג של ניסיון – וה’ נתן לי את הכוחות כדי להפוך את ה”מרירו” ל”מיתקא” ולהפוך את הגולה לגאולה עם אות א’ אחת שאנחנו הכנסנו…

יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*