פרשת בהעלותך – “דבש” מלכות

778 צפיות

מצגת שבועית של “דבש מלכות” פרשת בהעלותך – טעימת “דבש” קטנה של דבר מלכות.

עיבוד מתוך תרגום מאידיש של שיחת הרבי מליובאוויטש מה”מ

חמישה חומשים, שבעה ספרים

בפרשת “בהעלותך” ישנו חידוש שלא קיים באף פרשה אחרת: היא כוללת בתוכה 3 ספרים! כיצד? כתוב בגמרא ש”ויהי בנסוע הארון” (=הכוונה היא לפסוקים ל”ה ל”ו בפרק י’, הנמצאים בפרשת בהעלותך שבחומש במדבר) “ספר חשוב הוא בפני עצמו”. כלומר: חומש במדבר מתחלק ל 3 ספרים – מההתחלה עד אמצע פרשת בהעלותך – ספר אחד, “ויהי בנסוע…” – עוד ספר, ומשם עד סוף החומש – ספר נוסף. על פי זה יש לנו “שבעה ספרי תורה”.
אולם על פי חלוקה זו, הספר השישי (זה שאחרי “ויהי בנסוע…”) מתחיל בעניינים בלתי רצויים: חטא המתאוננים, קברות התאווה, חטא מרים, ובפרשה הבאה גם חטא המרגלים. אפילו כל אחת מהמילים הראשונות בספר זה מדברת על דבר לא רצוי: “ויהי” – זו לשון של צער, “העם” – מפרש רש”י “אין העם אלא רשעים”, “כמתאוננים” – עניין לא טוב, וכן ההמשך “רע באזני ה’ “. והרי זה הפך מהוראת התורה לברך על הרעה כשם שמברך על הטובה! ולכן, בשונה משאר 6 הספרים, לספר זה אין שם.

כמו כן מהי בכלל חלוקה זו לשבעה ספרים, הרי החלוקה היא לחמשה חומשים. ולמה חלוקה זו דווקא בפרשת בהעלותך? לכאורה הקשר הוא שבפרשה זו מדובר על הדלקת המנורה, (המסמלת את התורה, תורה אור), בה היו שבעה קנים “בהעלותך את הנרות… יאירו שבעת הנרות”, כנגד שבעת הספרים. אבל עדיין לא ברור הקשר התוכני בין שבעת הספרים לפרשה זו דווקא. כדי להבין זאת, יש להעמיק קודם בלקח אותו אנו למדים מהדלקת המנורה.

לקריאת המשך המאמר  ולהורדה:

להורדה

להורדת המצגת בצורה המקורית  תלחצי על הקישור הבא:

להורדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)