עולם היופי – ניתוחים פלסטיים במגזר דתי

286 צפיות
ניתוחיים פלסתיים

ניתוחים פלסטיים במגזר הדתי

תחום הטיפולים האסתטיים במגזר הדתי כבר אינו טאבו. יותר ויותר נשים דתיות וחרדיות מגיעות לטיפולים אסתטיים; חלקן באות לטפל בבטן אחרי מספר רב של לידות, חלקן באות לניתוחים אסתטיים כמו מתיחת צוואר ופנים. וכדי למנוע כל אי-הבנה, גם גברים דתיים וחרדים אינם מדירים רגליהם לחלוטין ממרפאות רפואה אסתטית. כמו שאומרת ד”ר ליאורה הולנדר (אישה דתייה בעצמה), “השאיפה ליופי היא חוצת תרבויות, לאומים ודתות”.

מה מייחד את ההתייחסות של הממסד הדתי?

קיימים דגשים שונים בהתייחסות לכל הנושא בין חילוניים לדתיים ולחרדים. פוסקים בארץ ובחו”ל דנו באריכות בנושא, כי חז”ל הרי לא נדרשו לסוגיה, והיא הפכה להיות רלוונטית רק בעשרות השנים האחרונות. היו מספר שאלות מרכזיות: האם מותר לשנות את הגוף שקיבלנו מהבורא, כלומר לשנות את מה שהוא העניק לנו בלידתנו? למה לאשר טיפולים לשיפור הופעה חיצונית אם “כל כבודה בת מלך פנימה”?

הדעות בממסדים הרבניים נעו בין איסור מוחלט על ניתוחים פלסטיים ובין היתר במסגרת של כל מקרה לגופו (תרתי משמע). נשים דתיות עדיין נוהגות להתייעץ עם הרב, ונראה שיש פתיחות גדלה והולכת בהקשר זה.

מתי מתירים ניתוחים פלסטיים?

ההיתרים מבוססים על הטענה כי לעתים יש צורך בניתוח (גם ניתוח שכרוך בסבל מסוים ובהרדמה) על מנת להקל על סבל גדול יותר. למשל כאשר יש עיוות גופני מולד אשר מביא למצוקה נפשית קשה, או כאשר בעיה אסתטית מסוימת עלולה לפגוע בסיכוייה של אישה למצוא שידוך. ידועים גם מקרים בהם נטען כי מראה מסוים של אשה מנע ממנה לקבל עבודה ראויה, מה שהביא למצוקה נפשית כמו גם לפגיעה בפרנסה.

בנוסף, רבנים מסוימים ציינו כי ההתקדמות של הטכנולוגיה הרפואית לסוגיה בשנים האחרונות הורידה בצורה ניכרת את הסיכונים הנלווים כך שלא מדובר בתהליך מסוכן של פיקוח נפש.

מה מעדיפות הנשים הדתיות?

מירב הבקשות של נשים דתיות מתרכז בניתוחי בטן – משום שריבוי הלידות מביא להתרופפות הבטן, שמקשה על התאמת בגדים; והניתוח מהווה אלטרנטיבה נוחה לסרבול של חגורות ומחוכים. ובנוסף, בניתוחי צוואר, פנים, עפעפיים ואף – שהם החלקים היחידים החשופים לעולם, וממלאים תפקיד חשוב בהתרשמות ראשונית, כמו למשל במקרה של שידוך, עבודה וכו’.

איזה ניתוחים אינם מקובלים אצל נשים דתיות?

חשוב לזכור שאחד העקרונות של החברה הדתית והחרדית הוא צניעות. לכן, ניתוחים כמו הגדלת שפתיים או הגדלת חזה למידות פרובוקטיביות אינם נפוצים (מלבד במקרים קיצוניים של חזה לא סימטרי למשל). רוב הנשים הדתיות עוברות ניתוחים פלסטיים בעיקר כדי להרגיש טוב עם עצמן ולא כדי למשוך תשומת לב על החוף…

במה שונה התנהגות הנשים הדתיות מהחילוניות?

תמיכה משפחתית – לדברי ד”ר הולנדר, אחד ההבדלים הבולטים הוא בשיתוף הפעולה עם הבעל. בניגוד להרבה נשים חילוניות שעוברות את כל התהליך לבד, לעתים אפילו בלי לספר לבן הזוג, נשים דתיות נהנות בהרבה מקרים מתמיכת הבעל, שלעתים אף מלווה את האישה בביקורה במרפאה.

צוות מטפל – נשים דתיות מבקשות לעתים שהצוות בחדר הניתוח יהיה מורכב מנשים בלבד. (עבור נשים אלו, העובדה שד”ר הולנדר היא גם אישה וגם דתייה מהווה יתרון משמעותי).

סודיות – כאמור, נשים דתיות וחרדיות מקפידות על צניעות. חלקן תעדפנה טיפול במרפאה שאינה בעיר מגוריהן, או שתבקשנה להיכנס ולצאת מכניסה צדדית. בהקשר זה חשוב לציין שלפיסול פנים, אשר נעשה באמצעות הזרקות למילוי אזורים מוגדרים בפנים, יש יתרונות עבור נשים דתיות הן מהבחינה שלא מדובר כלל בפרוצדורה רפואית, והן משום שהתהליך קצר ומהיר ואינו מצריך תקופת החלמה.

בקיצור

כבר נאמר: שלושה דברים מַרחִיבִים דַעֲתוֹ של אדם: אישה נאה, דירה נאה וכֵלים נאים. ועל זה אין מה להוסיף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)