פרשת במדבר – “דבש” מלכות

308 צפיות

מצגת שבועית של “דבש מלכות” פרשת במדבר – טעימת “דבש” קטנה של דבר מלכות.

עיבוד מתוך תרגום מאידיש של שיחת הרבי מליובאוויטש מה”מ

שבת – יום מנוחה

לכל יום טוב יש עניין כללי אותו הוא מבטא ופועל בעולם – דבר החוזר באופן זהה כל שנה ושנה. נוסף לכך יש לימוד ועניין מיוחד ב’קביעות’ (הזמן המסויים: יום בשבוע, פרשת השבוע וכו’) בה חל אותו החג. דבר המלמד אותנו – מדגיש ומבהיר, עניינים מסוימים השייכים לאותו יום, וכן מוסיף כוחות לביצוע עניינו של אותו חג.
כאשר חג השבועות חל ביום ראשון (=כמו בשנת תשנ”א בה נאמרה השיחה), הרי אנו מקבלים רצף של שבת – חג השבועות, כאשר פרשת השבוע בשבת זו היא פרשת במדבר.

מה הם הלקחים הנלמדים מכך וההוראות למעשה שאמורים לחדד את המסר של חג זה?

קשר ברור בין השבת לשבועות מתבטא במאמר חז”ל “לכולי עלמא בשבת ניתנה תורה” – כלומר, מתן תורה לבני ישראל במדבר חל ביום השבת. ובוודאי שלא ‘באקראי’ אלא זאת משום שיש קשר הדוק בין שניהם: שבת עניינה מנוחה, כפי שמודגש גם רבות שוב ושוב בתפילות השבת (“יום מנוחה… מנוחת שלום… מנוחה שלמה שאתה רוצה בה…” ועוד), גם מתן תורה עניינו מנוחה, שכן שלמות מנוחת העולם היה במתן תורה, כמו שכתוב בתהילים: “ארץ יראה ושקטה” – עד מתן תורה הייתה הארץ במצב של “יראה”, שכן קיומה לא היה מובטח אם לא יקבלו בני ישראל את התורה – מטרת הבריאה, ובמתן תורה שקטה ונרגעה.

לקריאת המשך המאמר  ולהורדה:

להורדה

להורדת המצגת בצורה המקורית  תלחצי על הקישור הבא:

להורדה

One Reply to “פרשת במדבר – “דבש” מלכות”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)